Menu Zamknij

Fotoplener w Transylwanii

• 2020 •


Fotoplener Transylwania

Podobno wampira zabije blask słońca. A błysk flesza…?

Fundacja FFORMA zaprasza żądnych niecodziennych przeżyć fotografów i fotoamatorów, użytkowników telefonów i studentów szkół artystycznych oraz wszystkich, którzy chcą się rozwijać, na “Fotoplener w Transylwanii”.
Przeżyj przygodę i spędź niezapomniany tydzień w inspirującym i pełnym tajemnic Siedmiogrodzie, pełnym średniowiecznych murów i zakamarków, gdzie z każdego zaułka sączy się tajemnica, którego ulicami nocą podobno przechadzają się wampiry…

Sighisoara

Dlaczego Transylwania?

Powiedzieć o Transylwanii, że jest ciekawa, to jakby nic nie powiedzieć. Bogactwo atrakcji jest tu bowiem ogromne, a każdy znajdzie coś dla siebie. Fenomen Siedmiogrodu oparty jest na niezmiernie bogatej i ciekawej historii, współtworzonej przez wiele narodowości i religii. Jest to miejsce gdzie splatają się historie starożytnych Daków, Rzymian, a swoje piętno odcisnęło najazdami Imperium Osmańskie. Oprócz samych Rumunów ogromny wkład w rozbudowę miało zarówno Cesarstwo Austro-Węgierskie, niemieccy osadniccy – Sasi, czy też Szeklerowie – zmadziaryzowany lud turecki. Każdy z tych narodów zostawił znaczący ślad w Transylwanii, która obecnie może poszczycić się wyjątkowym, wielokulturowym klimatem. Jest to miejsce pełne bardzo otwartych ludzi a większość stereotypów związanych z Rumunią jest najczęściej krzywdzącym osądem, nie mającym odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Dla większości osób Transylwania kojarzy się z legendarną i mroczną postacią księcia Draculi, spopularyzowaną, a właściwie prawie całkowicie stworzoną przez Brama Stokera. Podczas pleneru zobaczymy ślady po pierwowzorze postaci – hospodarze wołoskim Wladzie Palowniku, jednak prawdziwe skarby Transylwanii znajdują się gdzie indziej. Wyjątkowy klimat tworzą liczne zamki pełne mrocznych zakamarków i budzących trwogę historii. Miejsca, które w średniowieczu broniły mieszkańców okolicznych wsi przed najazdami Mongołów, Turków, Węgrów, Rosjan, buntowników jak i zwykłych bandytów. Historię tego miejsca uzupełniają historie władców węgierskich, polskich jak i rumuńskiej rodziny królewskiej. Ostatnimi znakami historii są konsekwencje rumuńskiego faszyzmu i komunizmu, które można zobaczyć również dzisiaj.

Transylwania to przede wszystkim przepiękne miasta, świetnie zachowane i pięknie odrestaurowane, w których średniowieczna zabudowa, czerwone dachówki, mury i baszty stwarzają niesamowitą okazję do unikalnych fotografii. Sybin z przepiękną starówką, Kluż-Napoka – nieformalna stolica Transylwanii, Braszów wciśnięty między góry oraz wyjątkowa Sighisoara miasto-cytadela pełna małych, brukowanych uliczek i kolorowych kamienic.

Zobacz szczegółowy program wyjazdu, aby dowiedzieć się,
co będziemy mogli odkryć wraz ze swoimi aparatami fotograficznymi.

Program pleneru fotograficznego


Dzień 1

Wyjazd z Częstochowy o godzinie 20:00 oraz nocny przejazd w kierunku Oradea w Rumunii.
Po drodze zatrzymamy się w Katowicach (21:30) oraz w Krakowie (23:00) po uczestników pleneru.


Dzień 2

Oradea – Postój na śniadanie. Oradea to Austro-Węgry w pigułce. Deptak z secesyjnymi i barokowymi kamienicami, a wśród nich: Secesyjny Pałac “Vulturul Negru”, Levay, Kolozsvari, Rimanoczy, Moskovits.

Oradea

Hunedoara – Castelul Corvinilor, jeden z najpiękniejszych zamków Rumunii. Miejsce posiedzeń sejmików siedmiogrodzkich. Majestatyczny, gotycki, pełen komnat, tajemniczych zakamarków, lochów i legend.

Hunedoara

Hunedoara – nocne zdjęcia i panorama miasta. Castelul Corvinilor można też zobaczyć z góry. Na południe od zamku znajduje się wzgóze, z którego można podziwiać wieczorną panoramę zamku i światła Hunedoary. 

Hunedoara noc

Nocleg w Hunedoarze, 30 min piechotą od zamku.


Dzień 3

Alba Iulia – główne centrum historyczne znajduje się w rozległej cytadeli, a w nim Sobór koronacyjny królów rumuńskich, Katedra św. Michała, biblioteka Batthyaneum, ruiny rzymskie oraz labirynt murów obronnych.

Alba Iulia

Skansen Astra w Sybinie to jeden z największych skansenów w całej Europie (ok. 40ha). Można tam zobaczyć ponad 400 zabytkowych zabudowań takich jak młyny, drewniane domostwa i kościoły, tradycyjne zagrody i wiele więcej.

Sybin Muzeum Astra

Sybin – rumuński Kraków. Miasto olśniewa wspaniale zachowaną i pieczołowicie odrestaurowaną starówką. Do głównych placów miasta prowadzą tajemnicze uliczki i schody, a z góry zerkają “Oczy miasta”.

Sybin

Nocleg w Sybinie


Dzień 4

Trasa Transfogarska – jedna z najpiękniejszych dróg Europy! Prowadzi pomiędzy dwoma najwyższymi szczytami Rumunii. Wijąca się nitka drogi prowadzi m.in. do schroniska i jeziora Bâlea Lac, gdzie czekają zdumiewające panoramy.

Trasa Transfogarska

Sinaia Peleş – imponująca rezydencja królów Rumunii ze zbiorami broni, witraży i zegarów. W pałacu można też zobaczyć freski młodego Gustava Klimta, oraz zachowane, ówczesne nowinki techniczne.

Braszów, to najważniejsze kupieckie miasto tej części Europy. Miejsce gdzie spotykali się handlarze od Węgier po Turcję. Starówkę okalają mury i bastiony, a wśród nich “Czarny kościół” i najwęższa ulica w Rumunii (1,1 m).

Braszów

Nocleg w Braszowie. Hostel w bezpośrednim, historycznym centrum, 400m od głównego placu miasta.


Dzień 5

șnov – nigdy nie zdobyty w bitwie zamek chłopski. Cytadela to jedna z najpiękniejszych budowli Transylwanii pełna zakamarków. Z okolic zamku rozpościera się wspaniała panorama masywu Postavar.

Prejmer – nigdy nie zdobyty, ufortyfikowany kościół. Wzdłuż murów okalających kościół, w 270 celach, w razie ataku kryli się mieszkańcy oklicznych wsi. Kościół wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO

Prejmer

Sighișoara – znacznie więcej niż rumuńskie Carcassonne. Miasto, które zachowało średniowieczną zabudowę. Jej stare centrum jest wpisane na Listę UNESCO. To tutaj urodził się pierwowzór księcia Drakuli.

Nocleg w SighisoarzeHostel w bezpośrednim, historycznym centrum, 200m od głównego placu miasta.

 


Dzień 6

Sighișoara – znakomity przykład niewielkiego ufortyfikowanego średniowiecznego grodu, który nadal zachował swój klimat. Urok miasta to XIV-wieczne mury obronne z licznie zachowanymi basztami i bramami miejskimi.

Sighisoara

Salina Turda to jedna z największych i najstarszych kopalni soli w Europie. Wyżłobione komnaty w kształcie dzwonów mają nawet 120 m. wysokości. W 2005 r. zmodernizowano kopalnię i dostosowano ja do ruchu turystycznego.

Kopalnia soli Salina Turda

Kluż-Napoka to największe miasto i nieformalna stolica Transylwanii. Miasto, które łaczy kulturę Rumunów i Węgrów. W centrum króluje okazały pomnik Macieja Korwina oraz monumentalny kościół św. Michała.

Nocleg w Oradea.


Dzień 7

Oradea

Oradea – Austro-Węgry w pigułce. Deptak z secesyjnymi i barokowymi kamienicami, a wśród nich: Secesyjny Pałac “Vulturul Negru”, Teatr Miejski Królowej Marii, Pałace: Levay, Kolozsvari, Rimanoczy, Moskovits.

Czas wolny.

Wyjazd do Polski. Nocny przejazd w kierunku Krakowa, Katowic, Częstochowy


Dzień 8

Powrót rano do Krakowa, Katowic, Częstochowy

Fotoplener w Transylwanii

Fotoplener w Transylwanii z Fundacją FFORMA to doskonała okazja dla osób, które połkneły bakcyla fotograficznego i pragną wykorzystać każdą okazję do uchwycenia niepowtarzalnych ujęć. Wydarzenie przeznaczone jest dla fotografów i fotoamatorów, niezależnie od tego czy robią zdjęcia profesjonalnym sprzętem, aparatem kompaktowym czy też zwykłą komórką. Plener to szansa, by podszlifować swój warsztat i wymienić doświadczenia pomiędzy uczestnikami imprezy. Podczas wydarzenia skupiamy się przede wszystkim na praktycznej fotografii i doskonaleniu swojego warsztatu. Podczas pleneru przede wszystkim fotografujemy, a okazji do tego nie będzie brakować, bo odwiedzamy jedno z najciekawszych miejsc Europy.

Co potrzeba aby wziąć udział w plenerze? Najważniejsza jest dociekliwość, chęć doskonalenia swoich umiejętności i usystematyzowania swojej wiedzy. Przyda Ci się też aparat fotograficzny 😉

Album fotograficzny Transylwania

Poplenerowy album fotograficzny

Klimat naszych plenerów, pozostaje na długo w pamięci uczestników i jest impulsem do dalszej kreatywnej pracy. Podsumowaniem pleneru będzie wspomnienie w postaci albumu z fotografiami wykonanymi przez Was – uczestników. Każdy uczestnik, którego prace znajdą się w wydaniu otrzyma swój egzeplarz.


Zadania fotograficzne

W trakcie pleneru, aby szlifować swój warsztat, każdy uczestnik będzie mógł wziąć udział w zadaniach fotograficznych. Wyzwania będą miały formę coddziennych, dobrowolnych zadań. Zadania będą wymagały pomysłowości i spostrzegawczości. W trakcie pleneru dostępny będzie opiekun z ramienia fundacji, z którym będzie można skonsultować swoje fotografie. Jest to pomocna osoba, która dba o uczestników, animuje i sugeruje codzienne zadania fotograficzne.


Dlaczego warto pojechać

Tydzień nieustających okazji do uchwycenia idealnych kadrów.  Wiele atrakcji bez zbędnego pośpiechu.

Tysiące zakamarków  Rumunii czekających
na odkrycie. Zobacz i sfotografuj te nieoczywiste miejsca.

Wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami fotopleneru. Podszlifuj swój warsztat w codziennych zadaniach.

Album poplenerowy ze zdjęciami wykonanymi przez uczestników. Jeśli prześlesz nam zdjęcia, otrzymasz egzeplarz.

Wyjazd w małej grupie skalkulowanej dla jak najniższej ceny. Dzięki temu zachowasz swobodę.

Fundacja nie czerpie korzyści. Płacisz tylko za niezbędne koszty: przejazd, nocleg itp.

Trasa pleneru

Koszty pleneru


Cena pleneru to 1586 PLN za jedną osobę.

Fundacja organizuje wyjazd w ramach działalności odpłatnej pożytku publicznego, a to oznacza, że nie czerpie dochodu z fotopleneru.
Cena pokrywa tylko i wyłącznie wszystkie koszty pleneru oraz wydania albumu. Dzięki temu udział w plenerze kosztuje tylko tyle ile powinien.586

Co jest zawarte w cenie fotopleneru

Przejazdy

Przejazd do Rumunii w klimatyzowanym busie.

Noclegi

Hunedoara – Hotel ★★★, pokoje 2 osobowe
Sybin – Hotel ★★, pokoje 2-3 osobowe
Braszów – Hostel ★★★, pokoje wieloosobowe
Sighișoara – Hostel ★★, pokoje 2 osobowe
(w ścisłym historycznym centrum miasta)
Oradea – Hotel ★★★, pokoje 2-4 osobowe

Śniadania

Najlepiej poszukać kadrów z pełnym żołądkiem.
Każdy dzień zaczynami od śniadania.

Zestaw uczestnika

Zestaw uczestnika złożony z map, rozmówek, tematycznego gadżetu.

Opieka pleneru

Razem z grupą z ramienia fundacji bierze udział opiekun pleneru. Jest to osoba z ramienia fundacji, która dba o uczestników, animuje i proponuje codzienne zadania fotograficzne.

Album z pleneru

Każdy uczestnik otrzyma po plenerze album ze zdjęciami otrzymanymi przez uczestników.

Ubezpieczenie

Każdy uczestnik będzie objęty ubezpieczeniem obejmującym:
koszty Leczenia i Assistance,
ubezpieczenie NNW,
ubezpieczenie bagażu podręcznego i sprzętu el.,
ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

Cena nie zawiera

Cena pleneru nie zawiera przejazdów komunikacją miejską po centrach miast, wstępów do miejsc wymienionych w programie pleneru (ok. 200 RON).

Masz pytania? Skontaktuj się bezpośrednio

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące pleneru fotograficznego lub samej Transylwanii, skontaktuj się z nami. Skorzystaj ze strony kontakt, zadzwoń lub wykorzystaj messengera z dolnego prawym rogu.

telefon: +48 664 789 894

Przed rezerwacją miejsca na plener zapoznaj się z regulaminem pleneru.

Ten wyjazd musimy odwołać
z powodu pandemii COVID-19

Rezerwacje

Rezerwacje na to wydarzenie są niedostępne.