Menu Zamknij

Fotoplener w Transylwanii

• 2020 •


Fotoplener Transylwania

Podobno wampira zabije blask słońca. A błysk flesza…?

Fundacja FFORMA zaprasza żądnych niecodziennych przeżyć fotografów i fotoamatorów, użytkowników telefonów i studentów szkół artystycznych oraz wszystkich, którzy chcą się rozwijać, na “Fotoplener w Transylwanii”.
Przeżyj przygodę i spędź niezapomniany tydzień w inspirującym i pełnym tajemnic Siedmiogrodzie, pełnym średniowiecznych murów i zakamarków, gdzie z każdego zaułka sączy się tajemnica, którego ulicami nocą podobno przechadzają się wampiry…

Sighisoara

Dlaczego Transylwania?

Powiedzieć o Transylwanii, że jest ciekawa, to jakby nic nie powiedzieć. Bogactwo atrakcji jest tu bowiem ogromne, a każdy znajdzie coś dla siebie. Fenomen Siedmiogrodu oparty jest na niezmiernie bogatej i ciekawej historii, współtworzonej przez wiele narodowości i religii. Jest to miejsce gdzie splatają się historie starożytnych Daków, Rzymian, a swoje piętno odcisnęło najazdami Imperium Osmańskie. Oprócz samych Rumunów ogromny wkład w rozbudowę miało zarówno Cesarstwo Austro-Węgierskie, niemieccy osadniccy – Sasi, czy też Szeklerowie – zmadziaryzowany lud turecki. Każdy z tych narodów zostawił znaczący ślad w Transylwanii, która obecnie może poszczycić się wyjątkowym, wielokulturowym klimatem. Jest to miejsce pełne bardzo otwartych ludzi a większość stereotypów związanych z Rumunią jest najczęściej krzywdzącym osądem, nie mającym odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Dla większości osób Transylwania kojarzy się z legendarną i mroczną postacią księcia Draculi, spopularyzowaną, a właściwie prawie całkowicie stworzoną przez Brama Stokera. Podczas pleneru zobaczymy ślady po pierwowzorze postaci – hospodarze wołoskim Wladzie Palowniku, jednak prawdziwe skarby Transylwanii znajdują się gdzie indziej. Wyjątkowy klimat tworzą liczne zamki pełne mrocznych zakamarków i budzących trwogę historii. Miejsca, które w średniowieczu broniły mieszkańców okolicznych wsi przed najazdami Mongołów, Turków, Węgrów, Rosjan, buntowników jak i zwykłych bandytów. Historię tego miejsca uzupełniają historie władców węgierskich, polskich jak i rumuńskiej rodziny królewskiej. Ostatnimi znakami historii są konsekwencje rumuńskiego faszyzmu i komunizmu, które można zobaczyć również dzisiaj.

Transylwania to przede wszystkim przepiękne miasta, świetnie zachowane i pięknie odrestaurowane, w których średniowieczna zabudowa, czerwone dachówki, mury i baszty stwarzają niesamowitą okazję do unikalnych fotografii. Sybin z przepiękną starówką, Kluż-Napoka – nieformalna stolica Transylwanii, Braszów wciśnięty między góry oraz wyjątkowa Sighisoara miasto-cytadela pełna małych, brukowanych uliczek i kolorowych kamienic.

Zobacz szczegółowy program wyjazdu, aby dowiedzieć się,
co będziemy mogli odkryć wraz ze swoimi aparatami fotograficznymi.

Program pleneru fotograficznego


Dzień 1

Wyjazd z Częstochowy o godzinie 20:00 oraz nocny przejazd w kierunku Oradea w Rumunii.
Po drodze zatrzymamy się w Katowicach (21:30) oraz w Krakowie (23:00) po uczestników pleneru.


Dzień 2

Oradea – Postój na śniadanie. Oradea to Austro-Węgry w pigułce. Deptak z secesyjnymi i barokowymi kamienicami, a wśród nich: Secesyjny Pałac “Vulturul Negru”, Levay, Kolozsvari, Rimanoczy, Moskovits.

Oradea

Hunedoara – Castelul Corvinilor, jeden z najpiękniejszych zamków Rumunii. Miejsce posiedzeń sejmików siedmiogrodzkich. Majestatyczny, gotycki, pełen komnat, tajemniczych zakamarków, lochów i legend.

Hunedoara

Hunedoara – nocne zdjęcia i panorama miasta. Castelul Corvinilor można też zobaczyć z góry. Na południe od zamku znajduje się wzgóze, z którego można podziwiać wieczorną panoramę zamku i światła Hunedoary. 

Hunedoara noc

Nocleg w Hunedoarze, 30 min piechotą od zamku.


Dzień 3

Alba Iulia – główne centrum historyczne znajduje się w rozległej cytadeli, a w nim Sobór koronacyjny królów rumuńskich, Katedra św. Michała, biblioteka Batthyaneum, ruiny rzymskie oraz labirynt murów obronnych.

Alba Iulia

Skansen Astra w Sybinie to jeden z największych skansenów w całej Europie (ok. 40ha). Można tam zobaczyć ponad 400 zabytkowych zabudowań takich jak młyny, drewniane domostwa i kościoły, tradycyjne zagrody i wiele więcej.

Sybin Muzeum Astra

Sybin – rumuński Kraków. Miasto olśniewa wspaniale zachowaną i pieczołowicie odrestaurowaną starówką. Do głównych placów miasta prowadzą tajemnicze uliczki i schody, a z góry zerkają “Oczy miasta”.

Sybin

Nocleg w Sybinie.


Dzień 4

Trasa Transfogarska – jedna z najpiękniejszych dróg Europy! Prowadzi pomiędzy dwoma najwyższymi szczytami Rumunii. Wijąca się nitka drogi prowadzi m.in. do schroniska i jeziora Bâlea Lac, gdzie czekają zdumiewające panoramy.

Trasa Transfogarska

Sinaia Peleş – imponująca rezydencja królów Rumunii ze zbiorami broni, witraży i zegarów. W pałacu można też zobaczyć freski młodego Gustava Klimta, oraz zachowane, ówczesne nowinki techniczne.

Bran – miejsce opisane w książce Brama Stokera, jako zamek wampira Drakuli. W rzeczywistości to bardzo ważny, przygraniczny punkt obronny, a także rezydencja letnia królowej Rumunii Marii Koburg.

Bran

Nocleg w Braszowie. Hostel w bezpośrednim, historycznym centrum, 400m od głównego placu miasta.


Dzień 5

Braszów, to najważniejsze kupieckie miasto tej części Europy. Miejsce gdzie spotykali się handlarze od Węgier po Turcję. Starówkę okalają mury i bastiony, a wśród nich “Czarny kościół” i najwęższa ulica w Rumunii (1,1 m).

Braszów

Prejmer – nigdy nie zdobyty, ufortyfikowany kościół. Wzdłuż murów okalających kościół, w 270 celach, w razie ataku kryli się mieszkańcy oklicznych wsi. Kościół wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO

Prejmer

Sighișoara – znacznie więcej niż rumuńskie Carcassonne. Miasto, które zachowało średniowieczną zabudowę. Jej stare centrum jest wpisane na Listę UNESCO. To tutaj urodził się pierwowzór księcia Drakuli.

Nocleg w SighisoarzeHostel w bezpośrednim, historycznym centrum, 200m od głównego placu miasta.


Dzień 6

Sighișoara – znakomity przykład niewielkiego ufortyfikowanego średniowiecznego grodu, który nadal zachował swój klimat. Urok miasta to XIV-wieczne mury obronne z licznie zachowanymi basztami i bramami miejskimi.

Sighisoara

Salina Turda to jedna z największych i najstarszych kopalni soli w Europie. Wyżłobione komnaty w kształcie dzwonów mają nawet 120 m. wysokości. W 2005 r. zmodernizowano kopalnię i dostosowano ja do ruchu turystycznego.

Kopalnia soli Salina Turda

Kluż-Napoka to największe miasto i nieformalna stolica Transylwanii. Miasto, które łaczy kulturę Rumunów i Węgrów. W centrum króluje okazały pomnik Macieja Korwina oraz monumentalny kościół św. Michała.

Nocleg w Oradea.


Dzień 7

Oradea

Oradea – Austro-Węgry w pigułce. Deptak z secesyjnymi i barokowymi kamienicami, a wśród nich: Secesyjny Pałac “Vulturul Negru”, Teatr Miejski Królowej Marii, Pałace: Levay, Kolozsvari, Rimanoczy, Moskovits.

Czas wolny.

Wyjazd do Polski. Nocny przejazd w kierunku Krakowa, Katowic, Częstochowy


Dzień 8

Powrót rano do Krakowa, Katowic, Częstochowy

Fotoplener w Transylwanii

Fotoplener w Transylwanii z Fundacją FFORMA to doskonała okazja dla osób, które połkneły bakcyla fotograficznego i pragną wykorzystać każdą okazję do uchwycenia niepowtarzalnych ujęć. Wydarzenie przeznaczone jest dla fotografów i fotoamatorów, niezależnie od tego czy robią zdjęcia profesjonalnym sprzętem, aparatem kompaktowym czy też zwykłą komórką. Plener to szansa, by podszlifować swój warsztat i wymienić doświadczenia pomiędzy uczestnikami imprezy. Podczas wydarzenia skupiamy się przede wszystkim na praktycznej fotografii i doskonaleniu swojego warsztatu. Podczas pleneru przede wszystkim fotografujemy, a okazji do tego nie będzie brakować, bo odwiedzamy jedno z najciekawszych miejsc Europy.

Co potrzeba aby wziąć udział w plenerze? Najważniejsza jest dociekliwość, chęć doskonalenia swoich umiejętności i usystematyzowania swojej wiedzy. Przyda Ci się też aparat fotograficzny 😉

Album fotograficzny Transylwania

Poplenerowy album fotograficzny

Klimat naszych plenerów, pozostaje na długo w pamięci uczestników i jest impulsem do dalszej kreatywnej pracy. Podsumowaniem pleneru będzie wspomnienie w postaci albumu z fotografiami wykonanymi przez Was – uczestników. Każdy uczestnik, którego prace znajdą się w wydaniu otrzyma swój egzeplarz.


Zadania fotograficzne

W trakcie pleneru, aby szlifować swój warsztat, każdy uczestnik będzie mógł wziąć udział w zadaniach fotograficznych. Wyzwania będą miały formę coddziennych, dobrowolnych zadań. Zadania będą wymagały pomysłowości i spostrzegawczości. W trakcie pleneru dostępny będzie opiekun z ramienia fundacji, z którym będzie można skonsultować swoje fotografie. Jest to pomocna osoba, która dba o uczestników, animuje i sugeruje codzienne zadania fotograficzne.


Dlaczego warto pojechać

Tydzień nieustających okazji do uchwycenia idealnych kadrów.  Wiele atrakcji bez zbędnego pośpiechu.

Tysiące zakamarków  Rumunii czekających
na odkrycie. Zobacz i sfotografuj te nieoczywiste miejsca.

Wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami fotopleneru. Podszlifuj swój warsztat w codziennych zadaniach.

Album poplenerowy ze zdjęciami wykonanymi przez uczestników. Jeśli prześlesz nam zdjęcia, otrzymasz egzeplarz.

Wyjazd w małej grupie skalkulowanej dla jak najniższej ceny. Dzięki temu zachowasz swobodę.

Fundacja nie czerpie korzyści. Płacisz tylko za niezbędne koszty: przejazd, nocleg itp.

Trasa pleneru

Koszty pleneru


Cena pleneru to 1495 PLN za jedną osobę.
Fundacja organizuje wyjazd w ramach działalności odpłatnej pożytku publicznego, a to oznacza, że nie czerpie dochodu z fotopleneru.
Cena pokrywa tylko i wyłącznie wszystkie koszty pleneru oraz wydania albumu. Dzięki temu udział w plenerze kosztuje tylko tyle ile powinien.

Co jest zawarte w cenie fotopleneru

Przejazdy

Przejazd do Rumunii w klimatyzowanym busie.

Noclegi

Hunedoara – Hotel ★★★, pokoje 2 osobowe
Sybin – Hotel ★★, pokoje 2-3 osobowe
okolice Braszowa – Pensjonat ★★★, pokoje 2-3 osobowe
Sighișoara – Hostel ★★, pokoje 2 osobowe
(w ścisłym historycznym centrum miasta)
Oradea – Hotel ★★★, pokoje 2-4 osobowe

Śniadania

Lepiej spędzić czas na szukanie kadrów niż miejsca na posiłek. Każdy nocleg w hotelu jest przewidziany ze śniadaniem, kolejnego dnia rano.

Zestaw uczestnika

Zestaw uczestnika złożony z map, rozmówek, tematycznego gadżetu.

Opieka pleneru

Razem z grupą z ramienia fundacji bierze udział opiekun pleneru. Jest to osoba z ramienia fundacji, która dba o uczestników, animuje i proponuje codzienne zadania fotograficzne.

Album z pleneru

Każdy uczestnik otrzyma po plenerze album ze zdjęciami otrzymanymi przez uczestników.

Ubezpieczenie

Każdy uczestnik będzie objęty ubezpieczeniem obejmującym:
koszty Leczenia i Assistance,
ubezpieczenie NNW,
ubezpieczenie bagażu podręcznego i sprzętu el.,
ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

Cena nie zawiera

Cena pleneru nie zawiera przejazdów komunikacją miejską po centrach miast, wstępów do miejsc wymienionych w programie pleneru (ok. 200 RON) oraz innych posiłków niż śniadania.

Masz pytania? Skontaktuj się bezpośrednio

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące pleneru fotograficznego lub samej Transylwanii, skontaktuj się z nami. Skorzystaj ze strony kontakt, zadzwoń lub wykorzystaj messengera z dolnego prawym rogu.

telefon: +48 664 789 894

Przed rezerwacją miejsca na plener zapoznaj się z regulaminem pleneru.

Rezerwacje

Rodzaj biletuCenaIlość miejsc
Fotoplener Transylwania
11-18 sierpnia 2019 (ten fotoplener już się odbył) • Zobacz fotorelację
0,00 Niedostępny
Fotoplener Transylwania
09-16 sierpnia 2020
1 495,00