Menu Zamknij

Fotoplener w Transylwanii

• 2019 •

Fotoplener Transylwania

Podobno wampira zabije blask słońca. A błysk flesza…?

Fundacja FFORMA zaprasza żądnych niecodziennych przeżyć fotografów i fotoamatorów, użytkowników telefonów i studentów szkół artystycznych oraz wszystkich, którzy chcą się rozwijać, na “Fotoplener w Transylwanii”.
Przeżyj przygodę i spędź niezapomniany tydzień w inspirującym i pełnym tajemnic Siedmiogrodzie, pełnym średniowiecznych murów i zakamarków, gdzie z każdego zaułka sączy się tajemnica, którego ulicami nocą podobno przechadzają się wampiry…

Sighisoara

Dlaczego Transylwania?

Powiedzieć o Transylwanii, że jest ciekawa, to jakby nic nie powiedzieć. Bogactwo atrakcji jest tu bowiem ogromne, a każdy znajdzie coś dla siebie. Fenomen Siedmiogrodu oparty jest na niezmiernie bogatej i ciekawej historii, współtworzonej przez wiele narodowości i religii. Jest to miejsce gdzie splatają się historie starożytnych Daków, Rzymian, a swoje piętno odcisnęło najazdami Imperium Osmańskie. Oprócz samych Rumunów ogromny wkład w rozbudowę miało zarówno Cesarstwo Austro-Węgierskie, niemieccy osadniccy – Sasi, czy też Szeklerowie – zmadziaryzowany lud turecki. Każdy z tych narodów zostawił znaczący ślad w Transylwanii, która obecnie może poszczycić się wyjątkowym, wielokulturowym klimatem. Jest to miejsce pełne bardzo otwartych ludzi a większość stereotypów związanych z Rumunią jest najczęściej krzywdzącym osądem, nie mającym odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Dla większości osób Transylwania kojarzy się z legendarną i mroczną postacią księcia Draculi, spopularyzowaną, a właściwie prawie całkowicie stworzoną przez Brama Stokera. Podczas pleneru zobaczymy ślady po pierwowzorze postaci – hospodarze wołoskim Wladzie Palowniku, jednak prawdziwe skarby Transylwanii znajdują się gdzie indziej. Wyjątkowy klimat tworzą liczne zamki pełne mrocznych zakamarków i budzących trwogę historii. Miejsca, które w średniowieczu broniły mieszkańców okolicznych wsi przed najazdami Mongołów, Turków, Węgrów, Rosjan, buntowników jak i zwykłych bandytów. Historię tego miejsca uzupełniają historie władców węgierskich, polskich jak i rumuńskiej rodziny królewskiej. Ostatnimi znakami historii są konsekwencje rumuńskiego faszyzmu i komunizmu, które można zobaczyć również dzisiaj.

Transylwania to przede wszystkim przepiękne miasta, świetnie zachowane i pięknie odrestaurowane, w których średniowieczna zabudowa, czerwone dachówki, mury i baszty stwarzają niesamowitą okazję do unikalnych fotografii. Sybin z przepiękną starówką, Kluż-Napoka – nieformalna stolica Transylwanii, Braszów wciśnięty między góry oraz wyjątkowa Sighisoara miasto-cytadela pełna małych, brukowanych uliczek i kolorowych kamienic.

Zobacz szczegółowy program wyjazdu, aby dowiedzieć się,
co będziemy mogli odkryć wraz ze swoimi aparatami fotograficznymi.

Fotoplener w Transylwanii

Fotoplener w Transylwanii z Fundacją FFORMA to doskonała okazja dla osób, które połkneły bakcyla fotograficznego i pragną wykorzystać każdą okazję do uchwycenia niepowtarzalnych ujęć. Wydarzenie przeznaczone jest dla fotografów i fotoamatorów, niezależnie od tego czy robią zdjęcia profesjonalnym sprzętem, aparatem kompaktowym czy też zwykłą komórką. Plener to szansa, by podszlifować swój warsztat i wymienić doświadczenia pomiędzy uczestnikami imprezy. Podczas wydarzenia skupiamy się przede wszystkim na praktycznej fotografii i doskonaleniu swojego warsztatu. Podczas pleneru przede wszystkim fotografujemy, a okazji do tego nie będzie brakować, bo odwiedzamy jedno z najciekawszych miejsc Europy.

Co potrzeba aby wziąć udział w plenerze? Najważniejsza jest dociekliwość, chęć doskonalenia swoich umiejętności i usystematyzowania swojej wiedzy. Przyda Ci się też aparat fotograficzny 😉

Album fotograficzny Transylwania

Poplenerowy album fotograficzny

Klimat naszych plenerów, pozostaje na długo w pamięci uczestników i jest impulsem do dalszej kreatywnej pracy. Podsumowaniem pleneru będzie wspomnienie w postaci albumu z fotografiami wykonanymi przez Was – uczestników. Każdy uczestnik, którego prace znajdą się w wydaniu otrzyma swój egzeplarz.

Zadania fotograficzne

W trakcie pleneru, aby szlifować swój warsztat, każdy uczestnik będzie mógł wziąć udział w zadaniach fotograficznych. Wyzwania będą miały formę coddziennych, dobrowolnych zadań. Zadania będą wymagały pomysłowości i spostrzegawczości. W trakcie pleneru dostępny będzie opiekun z ramienia fundacji, z którym będzie można skonsultować swoje fotografie. Jest to pomocna osoba, która dba o uczestników, animuje i sugeruje codzienne zadania fotograficzne.

Dlaczego warto pojechać

Tydzień nieustających okazji do uchwycenia idealnych kadrów.  Wiele atrakcji bez zbędnego pośpiechu.

Tysiące zakamarków  Rumunii czekających
na odkrycie. Zobacz i sfotografuj te nieoczywiste miejsca.

Wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami fotopleneru. Podszlifuj swój warsztat w codziennych zadaniach.

Album poplenerowy ze zdjęciami wykonanymi przez uczestników. Jeśli prześlesz nam zdjęcia, otrzymasz egzeplarz.

Wyjazd w małej grupie skalkulowanej dla jak najniższej ceny. Dzięki temu zachowasz swobodę.

Fundacja nie czerpie korzyści. Płacisz tylko za niezbędne koszty: przejazd, nocleg itp.

Program pleneru fotograficznego

Dzień 1

Wyjazd z Częstochowy o godzinie 16:00 oraz nocny przejazd w kierunku Oradea w Rumunii.
Po drodze zatrzymamy się w Katowicach oraz w Krakowie po uczestników pleneru.

Dzień 2

Oradea – Austro-Węgry w pigułce. Deptak z secesyjnymi i barokowymi kamienicami, a wśród nich: Secesyjny Pałac “Vulturul Negru”, Teatr Miejski Królowej Marii, Pałace: Levay, Kolozsvari, Rimanoczy, Moskovits.

Oradea

Deva – dacka, później rzymska osada warowna. Usytuowany na wysokim wzgórzu zamek powstał w XIII wieku, i długo opierał się atakom, także podczas powstań. W XIX w. wybuch prochu zniszczył zabudowania.

Deva

Hunedoara – Castelul Corvinilor, jeden z najpiękniejszych zamków Rumunii. Miejsce posiedzeń sejmików siedmiogrodzkich. Majestatyczny, gotycki, pełen komnat, tajemniczych zakamarków, lochów i legend.

Hunedoara

Nocleg w Hunedoarze, 35 min piechotą od zamku.

Dzień 3

Alba Iulia – główne centrum historyczne znajduje się w rozległej cytadeli, a wnim Sobór konoracyjny królów rumuńskich, Katedra św. Michała z polskimi grobami, biblioteka Batthyaneum oraz ruiny rzymskie.

Alba Iulia

Sybin – rumuński Kraków. Miasto olśniewa wspaniale zachowaną i pieczołowicie odrestaurowaną starówką. Do głównych placów miasta prowadzą tajemnicze uliczki i schody, a z góry zerkają “Oczy miasta”.

Sybin

Lotrioara, niewielka miejscowość nad rzeką o tej samej nazwie. Otoczona górami, przez które prowadzi znana trasa Transalpina. Niewątpliwa okazja do sfotografowania otaczających gór, a
także m
iejsce noclegu. 

Turnul Spart

Nocleg w Lotrioara w okolicach Sybina.

Dzień 4

Bran – miejsce opisane w książce Brama Stokera, jako zamek wampira Drakuli. W rzeczywistości to bardzo ważny, przygraniczny punkt obronny, a także rezydencja letnia królowej Rumunii Marii Koburg.

Bran

Sinaia Peleş – imponująca rezydencja letnia królów Rumunii ze zbiorami broni, witraży i zegarów. W pałacu można też zobaczyć freski młodego Gustava Klimta, oraz zachowane, ówczesne nowinki techniczne.

Braszów, to najważniejsze kupieckie miasto tej części Europy. Miejsce gdzie spotykali się handlarze od Węgier po Turcję. Starówkę okalają mury i bastiony, a wśród nich “Czarny kościół” i najwęższa ulica w Rumunii (1,1 m).

Braszów

Nocleg w Braszowie.

Dzień 5

Braszów – Tâmpa – góra w środku miasta, 850 metrów na południe i prawie 400m w górę od rynku. Na szczycie rozpościera się widok na starówkę, a wśród runa leśnego kryją się motyle, a także wilki i niedźwiedzie.

Prejmer – nigdy nie zdobyty, ufortyfikowany kościół. Wzdłuż murów okalających kościół, w 270 celach, w razie ataku kryli się mieszkańcy oklicznych wsi. Kościół wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO

Prejmer

Sighișoara – znacznie więcej niż rumuńskie Carcassonne. Miasto, które zachowało średniowieczną zabudowę. Jej stare centrum jest wpisane na Listę UNESCO. To tutaj urodził się pierwowzór księcia Drakuli.

Nocleg w Sighisoarze w bezpośrednim, historycznym centrum, 200m od starówki.

Dzień 6

Sighișoara – znakomity przykład niewielkiego ufortyfikowanego średniowiecznego grodu, który nadal zachował swój klimat. Urok miasta to XIV-wieczne mury obronne z licznie zachowanymi basztami i bramami miejskimi.

Sighisoara

Kluż-Napoka to największe miasto i nieformalna stolica Transylwanii. Miasto, które łaczy kulturę Rumunów i Węgrów. W centrum króluje okazały pomnik Macieja Korwina oraz monumentalny kościół św. Michała.

Porolissum było starożytnym miastem rzymskim w Dacji. Początkowo było obozem wojskowym, podczas wojen Dacko-Rzymskich Cesarza Trajana. Szybko stało się centrum handlu z rdzennymi Dakami i stolicą prowincji.

Porolissum

Nocleg w Oradea.

Dzień 7

Oradea

Oradea – Austro-Węgry w pigułce. Deptak z secesyjnymi i barokowymi kamienicami, a wśród nich: Secesyjny Pałac “Vulturul Negru”, Teatr Miejski Królowej Marii, Pałace: Levay, Kolozsvari, Rimanoczy, Moskovits.

Podsumowanie pleneru oraz czas wolny.

Wyjazd do Polski. Nocny przejazd w kierunku Krakowa, Katowic, Częstochowy

Dzień 8

Powrót rano do Krakowa, Katowic, Częstochowy

Trasa pleneru

Koszty pleneru

Cena pleneru to 1389 PLN za jedną osobę.
Fundacja organizuje wyjazd w ramach działalności odpłatnej pożytku publicznego, a to oznacza, że nie czerpie z tego dochodu.
Cena pokrywa tylko i wyłącznie wszystkie koszty pleneru oraz wydania albumu. Dzięki temu udział w plenerze kosztuje tylko tyle ile powinien.

Co jest zawarte w cenie fotopleneru

Przejazdy

Przejazd do Rumunii w klimatyzowanym busie.

Noclegi

Hunedoara – Hotel ★★★, pokoje 3 osobowe
Lotrioara – Pensjonat, pokoje 2-3 osobowe
Braszów – Pensjonat ★★★, pokoje 2-3 osobowe
Sighișoara – Hostel ★★, pokoje 2-5 osobowe
(w ścisłym historycznym centrum miasta)
Oradea – Hotel ★★★, pokoje 2-4 osobowe

Zestaw uczestnika

Zestaw uczestnika złożony z map, rozmówek, tematycznego gadżetu.

Opieka pleneru

Razem z grupą z ramienia fundacji bierze udział opiekun pleneru. Jest to osoba z ramienia fundacji, która dba o uczestników, animuje i proponuje codzienne zadania fotograficzne.

Album z pleneru

Każdy uczestnik otrzyma po plenerze album ze zdjęciami otrzymanymi przez uczestników.

Zezwolenia na fotografowanie

Fotografowanie w Rumunii wymaga nie tylko odpowiedniego biletu, ale także odpowiednich płatnych zezwoleń. Nie musisz się o nie martwić. W cenie zawarte są już wszystkie odpowiednie upoważnienia.

Ubezpieczenie

Każdy uczestnik będzie objęty ubezpieczeniem obejmującym:
koszty Leczenia i Assistance,
ubezpieczenie NNW,
ubezpieczenie bagażu podręcznego i sprzętu el.,
ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

Cena nie zawiera

Cena pleneru nie zawiera przejazdów komunikacją miejską po centrach miast, wstępów do miejsc niewymienionych w programie pleneru oraz posiłków.

Masz pytania? Skontaktuj się bezpośrednio

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące pleneru fotograficznego lub samej Transylwanii, skontaktuj się z nami. Skorzystaj ze strony kontakt, zadzwoń lub wykorzystaj messengera z dolnego prawym rogu.

telefon: +48 664 789 894

Przed rezerwacją miejsca na plener zapoznaj się z regulaminem pleneru.

Rezerwacje

Rezerwacje na to wydarzenie są już niedostępne.