Maramuresz i Bukowina
Fotoplener w Rumunii
sierpień 2021
Fotoplener Maramuresz i Bukowina
Maramuresz w Rumunii to już kolejny, po Fotoplenerze w Transylwanii pomysł Fundacji FFORMA na przygodę z aparatem w Rumunii.
Zapraszamy fotografów i fotoamatorów i wszystkich, którzy chcą się artystycznie rozwijać do pełnych żywego folkloru rejonów Maramuresz i Bukowina.
Przeżyj przygodę i spędź niezapomniany tydzień w rejonach Maramuresz i Bukowina, gdzie autentyczna kultura ludowa jest nadal żywa na codzień. Gdzie natura gór razem z urokiem kultury ludowej, potrafi zaczarować każdy kadr. Ta część Rumuni zachowała wiekowe tradycje, które są nadal częścią codziennego życia, a mieszkańcy z dumą pielęgnują kulturę i rzemiosło swoich przodków.
Maramuresz
Górzysty Marmuresz przez całą swoją historię był rejonem trudno dostępnym, i odizolowanym. Dlatego też kultura ludowa w rejonie nadal jest żywa i skrzętnie pielęgnowana. Cieśle z tego rejonu osiągnęli w swoim fachu poziom mistrzowski, pozostawiając po sobie prawdziwe arcydzieła. Wsie rejonu Maramuresz wyróżniają się wyjątkowymi drewnianymi kościołami z wysokimi iglicami i gontowymi dachami, które nie bez powodu zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Unikalne w kształcie i zdobieniu, mają charakterystyczne wysokie dachy i wąskie, spiczaste wieże, często zbiorowo określane jako „Gotycki styl Maramuresz”. Podstawowym materiałem używanym przez rzemieślników jest lokalny dąb. Wewnętrzne ściany kościołów były malowane przez lokalnych artystów, a sceny biblijne często łączą się z wiejskimi krajobrazami.
Lasy nadal stanowią ponad cztery piąte powierzchni w Maramuresz. Mieszkańcy żyją blisko natury, a drewno od dawna było i jest głównym środkiem wyrazu artystycznego mieszkańców. Prawie w każdej wiosce można napotkać pięknie rzeźbione elementy architektury, czy też skomplikowane rzeźby, zdobiące wejścia i okna domów. Lokalne rzemiosło najlepiej reprezentują monumentalne bramy Maramuresz, strzegących wejścia do domów. Wsparte na trzech kolumnach, przedstawiają tradycyjne motywy ozdobne, w tym słońce i skręconą linę — symbole życia i ciągłości. Lokalne rękodzieło widać również w ręcznie tkanych dywanach i misternym hafcie zdobiącym ludowe stroje, które nadal na co dzień noszą miejscowi.
Charakter sztuki ludowej mieszkańców Maramuresz jest najlepiej widoczny w Sapanta. Przodkowie mieszkańców miasta uważali śmierć za początek, a wiara ta znajduje odzwierciedlenie w rzeźbach na wyjątkowym wesołym cmentarzu w mieście. Niebieskie drewniane krzyże przedstawiają rzeźbione sceny, które starają się uchwycić istotne elementy życia zmarłego.
W rejonie Maramuresz nadal funkcjonuje kolej wąskotorowa, ciągnięta przez klimatyczny parowóz. Pociąg zapewnia jedyny dostęp do osad położonych wyżej w dolinie, a sama trasa biegnie malowniczą drogą. Podczas postojów można zaobserwować załadunek drewna na opał, ujęcia wody z czystych górskich potoków.
Bukowina
Podobnie jak w rejonie Maramuresz prawdziwym skarbem Bukowiny jest natura i tradycje, które na Bukowinie są obecne na każdym kroku. Przejeżdżając z rejonu Maramuresz nie sposób dostrzec uroku malowniczych, górskich widoków. Krajobraz jest tutaj wyjątkowy — od szerokich dolin, do grzbietów górskich przypominających polskie Beskidy. Jednak najważniejszymi klejnotami są tutaj malowane cerkwie. Te zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, pochodzą z późnego średniowiecza (XV-XVII w.). Ich zewnętrzne ściany są bogato zdobione malowidłami religijno-historycznymi. Powstawały w czasach niespokojnych, a ich masywne mury, w czasie wojny chroniły pobliskich mieszkańców. Pięćsetletnie malunki na ścianach powoli miejscami blekną, ale jeszcze mają ogromną moc, by zachwycić swoimi kolorami. Błękit, jakim pokryto ściany klasztoru w wiosce Voronec jest tak charakterystyczny, iż jego odcień ma własną nazwę — błękit woroniecki. Te malunki były dla wiernych swoistą biblia pauperum, biblią dla niepiśmiennych. Na zewnętrznych ścianach prezentowały w przystępny sposób historie znane im z liturgii.
Dla Polaków niewątpliwą atrakcją Bukowiny są wioski zamieszkałe od blisko 200 lat przez ludność polską. Pierwsi Polacy, którzy przybyli na ziemie historycznej Bukowiny przyjechali z Wieliczki i Bochni i trudnili się wydobywaniem soli. Do dzisiaj w miejscowości Solca funkcjonuje kopalnia soli. Do górników dołączyli w XIX w. górale ze Śląska Cieszyńskiego, a także okolic Tarnowa i Rzeszowa. Potomkowie naszych rodaków od lat podtrzymują narodowe tradycje, choć już nie wszyscy posługują się na co dzień naszym ojczystym językiem.
Zobacz szczegółowy program wyjazdu, aby dowiedzieć się,
co będziemy mogli odkryć wraz ze swoimi aparatami fotograficznymi.
Program pleneru fotograficznego
Dzień 1
Wyjazd z Częstochowy o godzinie 19:30 oraz nocny przejazd w kierunku Satu Mare w Rumunii.
Po drodze zatrzymamy się w Katowicach (21:00) oraz w Krakowie (22:30) po uczestników pleneru.
Dzień 2
Satu Mare – Miasto łączące kulturę Węgrów, Rumunów, Niemców oraz Żydów. W centrum znajduje się secesyjny Hotel Dacia. Nad miastem góruje “Szatmarski Manhattan”, brutalistyczny budynek z czasów Ceaușescu.

Baia Mare – Najważniejsze miasto rejonu Maramuresz. W mieście znajduje się 12 hektarowy skansen, w którym zebrano najbardziej okazałe, zabytkowe budynki wiejskie z rejonów Lăpuș, Chioar, Maramuresz i Północnej Rumunii.

Baia Mare – Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z 1142 r. Wieczorny spacer po mieście to okazja do zapoznania się z historią z perspektywy fotografa. Czekają m.in. zakamarki głównego placu, Wieża św. Stefana, Baszta Rzeźników.

Nocleg w Baia Mare.
Dzień 3
Desești – Opuszczamy miasto, aby poznać prawdziwy folklor rejonu Maramuresz. W Desești znajduje się jedna z drewnianych cerkwii wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO – Cerkiew św. Paraskewy.

Mănăstirea Peri Săpânţa – Zespół klasztorny wybudowany w stylu maramurskim. Jest to najwyższy drewniany kościoł na świecie. Wieżę o wysokości 78 m widać z odległości 5 km. Dekoracje wykonano m. in. z 8,5 kg złota.

Săpânța – Słynny nie tylko w Rumunii, ale i na całym świecie “Wesoły Cmentarz”. Żywe i kolorowe krzyże przedstawiają scenę z życia zmarłego, zawód albo jak zginął. Autorem większości jest domorosły artysta ludowy – Ioan Patras.

Nocleg w Sighetu Marmației.
Dzień 4
Sighetu Marmației – Miasto tuż przy granicy z Ukrainą, nad rzeką Cisą. Liczy około 45 tys. mieszkańców. W mieście w dawnym więzieniu znajduje się Muzeum Pamięci Ofiar Komunizmu i Ruchu Oporu.

Bârsana to duża wioska w dolinie Izy, znana z powodu XIV-wiecznej Drewnianej cerkwi Ofiarowania Maryi w Świątyni. Budynek jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Ieud – Uznawana jako jedną z najstarszych (XIV wiek) drewniana cerkiew, wybudowana na niewielkim wzgórzu. Jedna z ośmiu cerkwi, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Nocleg w Moisei.
Dzień 5
Vișeu de Sus – to miejscowość położona u ujścia rzeki Vaser do rzeki Vișeu. Ta mała wioska u podnórza gór znana ze swojej stacji kolejowej. Z tego miejsca odjeżdża kolejka wąskotorowa w samo serce Karpat Marmaroskich.

Mocănița – przejazd kolejką wąskotorową, która jedzie przez bardzo malownicze, górskie rejony. Na co dzień jest wykorzystywana do transportu drewna i przez leśników dbających o rejon pobliskich gór.


Nocleg w Suceava.
Dzień 6



Nocleg w Kluż-Napoka.
Dzień 7

Czas wolny.
Wyjazd do Polski. Nocny przejazd w kierunku Krakowa, Katowic, Częstochowy
Dzień 8
Powrót rano do Krakowa, Katowic, Częstochowy
Fotoplener Maramuresz i Bukowina
Fotoplener Maramuresz i Bukowina z Fundacją FFORMA to doskonała okazja dla osób, które połkneły bakcyla fotograficznego i pragną wykorzystać każdą okazję do uchwycenia niepowtarzalnych ujęć. Wydarzenie przeznaczone jest dla fotografów i fotoamatorów, niezależnie od tego czy robią zdjęcia profesjonalnym sprzętem, aparatem kompaktowym czy też zwykłą komórką. Plener to szansa, by podszlifować swój warsztat i wymienić doświadczenia pomiędzy uczestnikami imprezy. Podczas wydarzenia skupiamy się przede wszystkim na praktycznej fotografii i doskonaleniu swojego warsztatu. Podczas pleneru przede wszystkim fotografujemy, a okazji do tego nie będzie brakować, bo odwiedzamy jedno z najciekawszych rejonów Rumuni.
Co potrzeba aby wziąć udział w plenerze? Najważniejsza jest dociekliwość, chęć doskonalenia swoich umiejętności i usystematyzowania swojej wiedzy. Przyda Ci się też aparat fotograficzny 😉

Poplenerowy album fotograficzny
Klimat naszych plenerów, pozostaje na długo w pamięci uczestników i jest impulsem do dalszej kreatywnej pracy. Podsumowaniem pleneru będzie wspomnienie w postaci albumu z fotografiami wykonanymi przez Was – uczestników. Każdy uczestnik, którego prace znajdą się w wydaniu otrzyma swój egzeplarz.
Zadania fotograficzne
W trakcie pleneru, aby szlifować swój warsztat, każdy uczestnik będzie mógł wziąć udział w zadaniach fotograficznych. Wyzwania będą miały formę coddziennych, dobrowolnych zadań. Zadania będą wymagały pomysłowości i spostrzegawczości. W trakcie pleneru dostępny będzie opiekun z ramienia fundacji, z którym będzie można skonsultować swoje fotografie. Jest to pomocna osoba, która dba o uczestników, animuje i sugeruje codzienne zadania fotograficzne.
Dlaczego warto pojechać

Tydzień nieustających okazji do uchwycenia idealnych kadrów. Wiele atrakcji bez zbędnego pośpiechu.

Tysiące zakamarków Rumunii czekających
na odkrycie. Zobacz i sfotografuj te nieoczywiste miejsca.

Wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami fotopleneru. Podszlifuj swój warsztat w codziennych zadaniach.

Album poplenerowy ze zdjęciami wykonanymi przez uczestników. Jeśli prześlesz nam zdjęcia, otrzymasz egzeplarz.

Wyjazd w małej grupie skalkulowanej dla jak najniższej ceny. Dzięki temu zachowasz swobodę.

Fundacja nie czerpie korzyści. Płacisz tylko za niezbędne koszty: przejazd, nocleg itp.
Trasa pleneru
Koszty pleneru
Cena pleneru to 1668 PLN za jedną osobę.
Fundacja organizuje wyjazd w ramach działalności odpłatnej pożytku publicznego, a to oznacza, że nie czerpie dochodu z fotopleneru.
Cena pokrywa tylko i wyłącznie wszystkie koszty pleneru oraz wydania albumu. Dzięki temu udział w plenerze kosztuje tylko tyle ile powinien.
Co jest zawarte w cenie fotopleneru

Przejazdy
Przejazd do Rumunii w klimatyzowanym busie.

Noclegi
Baia Mare – Hotel ★★★, pokoje 2-3 osobowe
Syhot Marmaroski – Pensjonat ★★★★, pokoje 2 osobowe
Moisei – Pensjonat, pokoje 2-4 osobowe
Suceava – Hotel ★★★, pokoje 2-3 osobowe
Kluż-Napoka – Hostel, pokoje 2-3 osobowe

Śniadania
Fotografowanie warto zacząć z pełnym żołądkiem. Nie warto też spędzać czasu na poranne szukanie miejsca, w którym można zjeść śniadanie. Dlatego każdy nocleg w hotelu jest przewidziany ze śniadaniem kolejnego dnia rano.

Zestaw uczestnika
Zestaw uczestnika złożony z rozmówek, tematycznego gadżetu.

Opieka pleneru
Razem z grupą z ramienia fundacji bierze udział opiekun pleneru. Jest to osoba z ramienia fundacji, która dba o uczestników, animuje i proponuje codzienne zadania fotograficzne.

Album z pleneru
Każdy uczestnik otrzyma po plenerze album ze zdjęciami otrzymanymi przez uczestników.

Ubezpieczenie
Każdy uczestnik będzie objęty ubezpieczeniem obejmującym:
koszty Leczenia i Assistance,
ubezpieczenie NNW,
ubezpieczenie bagażu podręcznego i sprzętu el.,
ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

Cena nie zawiera
Cena pleneru nie zawiera przejazdów komunikacją miejską po centrach miast, wstępów do miejsc wymienionych w programie pleneru (ok. 200 RON) oraz innych posiłków niż śniadania.
Masz pytania? Skontaktuj się bezpośrednio
Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące pleneru fotograficznego lub samej Rumunii, skontaktuj się z nami. Skorzystaj ze strony kontakt, zadzwoń lub wykorzystaj messengera z dolnego prawym rogu.
telefon: +48 664 789 894
Przed rezerwacją miejsca na plener zapoznaj się z regulaminem pleneru.
Ten wyjazd musimy odwołać
z powodu pandemii COVID-19.
Rezerwacje
Rezerwacje na to wydarzenie są niedostępne.