Fotoplener w Transylwanii

Podobno wampira zabije blask słońca. A błysk flesza…?
Fundacja FFORMA zaprasza żądnych niecodziennych przeżyć fotografów i fotoamatorów, użytkowników telefonów i studentów szkół artystycznych oraz wszystkich, którzy chcą się rozwijać, na „Fotoplener w Transylwanii”.
Przeżyj przygodę i spędź niezapomniany tydzień w inspirującym i pełnym tajemnic Siedmiogrodzie, pełnym średniowiecznych murów i zakamarków, gdzie z każdego zaułka sączy się tajemnica, którego ulicami nocą podobno przechadzają się wampiry…

Dlaczego fotoplener w Transylwanii?

Sighisoara, RumuniaPowiedzieć o Transylwanii, że jest ciekawa, to jakby nic nie powiedzieć. Bogactwo atrakcji jest tu bowiem ogromne, a każdy znajdzie coś dla siebie. Fenomen Siedmiogrodu oparty jest na niezmiernie bogatej i ciekawej historii, współtworzonej przez wiele narodowości i religii. Jest to miejsce gdzie splatają się historie starożytnych Daków, Rzymian, a swoje piętno odcisnęło najazdami Imperium Osmańskie. Oprócz samych Rumunów ogromny wkład w rozbudowę miało zarówno Cesarstwo Austro-Węgierskie, niemieccy osadniccy – Sasi, czy też Szeklerowie – zmadziaryzowany lud turecki. Każdy z tych narodów zostawił znaczący ślad w Transylwanii, która obecnie może poszczycić się wyjątkowym, wielokulturowym klimatem. Jest to miejsce pełne bardzo otwartych ludzi i w zdecydowanej większości bardzo przyjazne, a większość stereotypów związanych z Rumunią jest najczęściej krzywdzącym osądem, nie mającym odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Dla większości osób Transylwania kojarzy się z legendarną i mroczną postacią księcia Draculi, spopularyzowaną, a właściwie prawie całkowicie stworzoną przez Brama Stokera. Podczas pleneru zobaczymy ślady po pierwowzorze postaci – hospodarze wołoskim Wladzie Palowniku, jednak prawdziwe skarby Transylwanii znajdują się gdzie indziej. Sięgając najgłębiej warto poznać rzymski rodowód Rumunii i miejsca gdzie stacjonowały wojska Cesarza Trajana. Wyjątkowy klimat tworzą liczne zamki pełne mrocznych zakamarków i budzących trwogę historii. Miejsca, które w średniowieczu broniły mieszkańców okolicznych wsi przed najazdami Mongołów, Turków, Węgrów, Rosjan, buntowników jak i zwykłych bandytów. Historię tego miejsca uzupełniają historie władców węgierskich, polskich jak i rumuńskiej rodziny królewskiej. Ostatnimi znakami historii są konsekwencje rumuńskiego faszyzmu i komunizmu, które można zobaczyć również dzisiaj.

Transylwania to przede wszystkim przepiękne miasta, świetnie zachowane i pięknie odrestaurowane, w których średniowieczna zabudowa, czerwone dachówki, mury i baszty stwarzają niesamowitą okazję do unikalnych fotografii. Sybin z przepiękną starówką, Kluż-Napoka – nieformalna stolica Transylwanii, Braszów wciśnięty między góry oraz wyjątkowa Sighisoara miasto-cytadela pełna małych, brukowanych uliczek i kolorowych kamienic.

A to wszystko to tylko szkicowy zarys tego, co można znaleźć w poniższym programie oraz tego, co będziemy mogli odkryć wraz ze swoimi aparatami fotograficznymi.

Fotoplener w Transylwanii – Program

• Dzień 1 – sobota, 7 lipca 2018

Wyjazd z Częstochowy o godzinie 20:00 oraz nocny przejazd w kierunku Oradea w Rumunii.
Po drodze zatrzymamy się w Katowicach oraz w Krakowie po uczestników pleneru.

• Dzień 2 – niedziela, 8 lipca 2018

Oradea, Fotoplener w Transylwanii

Deva – dacka, później rzymska osada warowna. Usytuowany na wysokim wzgórzu zamek powstał w XIII wieku, i długo opierał się atakom, także podczas powstań. W XIX w. wybuchu prochu zniszczył zabudowania.

Zamek w Hunedoara, Fotoplener w Transylwanii

Hunedoara – Castelul Corvinilor, jeden z najpiękniejszych zamków Rumunii. Miejsce posiedzeń sejmików siedmiogrodzkich. Majestatyczny, gotycki, pełen komnat, tajemniczych zakamarków, lochów i legend.

Nocleg w Hunedoarze.

• Dzień 3 – poniedziałek, 9 lipca 2018

Cytadela Alba Iulia, Fotoplener w Transylwanii

Alba Iulia – główne centrum historyczne znajduje się w rozległej cytadeli, a wnim Sobór konoracyjny królów rumuńskich, Katedra św. Michała z polskimi grobami, biblioteka Batthyaneum oraz ruiny rzymskie.

Sybin, Fotoplener w Transylwanii

Sybin – rumuński Kraków. Miasto olśniewa wspaniale zachowaną i pieczołowicie odrestaurowaną starówką. Do głównych placów miasta prowadzą tajemnicze uliczki i schody, a z góry zerkają „Oczy miasta”.

Zamek Slimnic, Fotoplener w Transylwanii

Slimnic, zamek chłopski z XIV w. w którym nigdy nie ukończono katedry w kształcie trapezu. Mocne mury kryją pozostałości wysokich, kościelnych ścian oraz pozostałości twierdzy z wieżami, kaplicą i bastionem.

Nocleg w Slimnic, 200 metrów od ruin zamku.

• Dzień 4 – wtorek, 10 lipca 2018

Zamek Bran, Fotoplener w Transylwanii

Bran – miejsce opisane w książce Brama Stokera, jako zamek wampira Drakuli. W rzeczywistości to bardzo ważny, przygraniczny punkt obronny, a także rezydencja letnia królowej Rumunii Marii Koburg.

Sinaia Peleş, Fotoplener w Transylwanii

Sinaia Peleş – imponująca rezydencja letnia królów Rumunii ze zbiorami broni, witraży i zegarów. W pałacu można też zobaczyć freski młodego Alfonsa Muchy, oraz zachowane, ówczesne nowinki techniczne.

Braszów, Fotoplener w Transylwanii

Braszów, to najważniejsze kupieckie miasto tej części Europy. Miejsce gdzie spotykali się handlarze od Węgier po Turcję. Starówkę okalają mury i bastiony, a wśród nich „Czarny kościół” i najwęższa ulica w Rumunii (1,1 m).

Nocleg w Braszowie, 1,8 km od centrum.

• Dzień 5 – środa, 11 lipca 2018

Braszów, góra Tâmpa, Fotoplener w Transylwanii

Braszów – Tâmpa – góra w środku miasta, 850 metrów na południe i prawie 400m w górę od rynku. Na szczycie rozpościera się widok na starówkę, a wśród runa leśnego kryją się motyle, a także wilki i niedźwiedzie.

Kościół warowny Prejmer, Fotoplener w Transylwanii

Prejmer – nigdy nie zdobyty ufortyfikowany kościół. Wzdłuż murów w 270 celach, w razie ataku kryli się mieszkańcy oklicznych wsi. Kościół wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO

Sighisoara, Fotoplener w Transylwanii

Sighișoara – znacznie więcej niż rumuńskie Carcassonne. Miasto, które zachowało średniowieczną zabudowę. Jej stare centrum jest wpisane na Listę UNESCO. To tutaj urodził się pierwowzór księcia Drakuli.

Nocleg w Sighișoara, przy głównym placu i 150 metrów od Wieży Zagarowej.
Lokalizacja to świetna okazja do zdjęć nocnych.

• Dzień 6 – czwartek, 12 lipca 2018

Sighisoara, Fotoplener w Transylwanii

Sighișoara – spacer wzdłuż murów i baszt cytadeli. Wejście na Wieżę Zagarową, z której widać panoramę miasta. Przez XVII wieczne zadaszone schody wejdziemy na najwyższy punkt miasta.

Kluż-Napoka, Fotoplener w Transylwanii

Kluż-Napoka to największe miasto i nieformalna stolica Transylwanii. Miasto, które łaczy kulturę Rumunów i Węgrów. W centrum króluje okazały pomnik Macieja Korwina oraz monumentalny kościół św. Michała.

Ruiny Porolissum, Fotoplener w Transylwanii

Porolissum było starożytnym miastem rzymskim w Dacji. Początkowo było obozem wojskowym, podczas wojen Dacko-Rzymskich Cesarza Trajana. Szybko stało się centrum handlu z rdzennymi Dakami i stolicą prowincji.

Nocleg w Oradea.

• Dzień 7 – piątek, 13 lipca 2018

Oradea, Fotoplener w Transylwanii

Oradea – Austro-Węgry w pigułce. Deptak z secesyjnymi i barokowymi kamienicami, a wśród nich: Secesyjny Pałac „Vulturul Negru”, Teatr Miejski Królowej Marii, Pałace: Levay, Kolozsvari, Rimanoczy, Moskovits.

Nocny przejazd w kierunku Polski.

• Dzień 8 – sobota, 14 lipca 2018

Powrót do Krakowa, Katowic, Częstochowy.

Fotoplener w Transylwanii

Album Transylwania 2018
Fotoplener w Transylwanii z Fundacją FFORMA to doskonała okazja dla osób, które połkneły bakcyla fotograficznego i pragną wykorzystać każdą okazję do uchwycenia niepowtarzalnych ujęć. Wydarzenie przeznaczone jest dla fotografów i fotoamatorów, niezależnie od tego czy robią zdjęcia profesjonalnym sprzętem, aparatem kompaktowym czy też zwykłą komórką. Plener to szansa, by podszlifować swój warsztat i wymienić doświadczenia pomiędzy uczestnikami imprezy. Podczas wydarzenia skupiamy się przede wszystkim na praktycznej fotografii i doskonaleniu swojego warsztatu. Podczas pleneru przede wszystkim fotografujemy, a okazji do tego nie będzie brakować, bo odwiedzamy jedno z najciekawszych miejsc Europy.

Co potrzeba aby wziąć udział w plenerze? Najważniejsza jest dociekliwość, chęć doskonalenia swoich umiejętności i usystematyzowania swojej wiedzy. Przyda Ci się też aparat fotograficzny 😉

Klimat naszych plenerów, pozostaje na długo w pamięci uczestników i jest impulsem do dalszej kreatywnej pracy. Podsumowaniem pleneru będzie wspomnienie w postaci albumu z fotografiami wykonanymi przez Was – uczestników. Każdy uczestnik, którego prace znajdą się w wydaniu otrzyma swój egzeplarz.

Fotoplener w Transylwanii – Koszty, w cenie

Fundacja organizuje wyjazd w ramach działalności odpłatnej pożytku publicznego, a to oznacza, że nie czerpie z tego korzyści finansowych. Cena pokrywa tylko i wyłącznie wszystkie koszty pleneru oraz wydania albumu.

Wykres kosztów
Cena nie zawiera: przejazdów komunikacją miejską, posiłków, biletów do zamków i muzeów.

Trasa


Kiedy?

Data: 7 lipca 2018 - 14 lipca 2018
Godzina: Cały dzień

Rezerwacje

Rodzaj biletu Cena Ilość miejsc
Bilet do przygody - wyjazd z Częstochowy
W cenie: przejazd, noclegi, ubezpieczenie, album, gadżety.
1297,17


Tagi

Fotoplener, Plener fotograficzny, Rumunia, Transylania, Warsztaty fotograficzne, Wyprawa fotograficzna
Opublikowano: 7 lipca 2018 r. w kategorii: plenery fotograficzne.